Traditional HTL 2 Nitrocellulose Translucent Oxblood
-
Whether you’re after clean, shimmering tones or dynamic overdriven sounds, this guitar delivers with precision and style. The HTL 2, “Homeage To Leo,” is built with a player-first approach, featuring a lightweight, ergonomic design for hours of comfortable play.
This Traditional HTL 2 in Nitrocellulose Translucent Oxblood was designed with vintage aesthetics and modern performance. Crafted with premium materials and precise attention to detail, this guitar offers a dynamic, resonant tone with exceptional playability. Whether you’re recording, performing, or jamming, the Traditional HTL 2 delivers unmatched versatility and expression. Its premium construction ensures stability, making it an ideal choice for both studio and stage use.
Keep scrolling for additional information like specifications, videos, and image gallery.
*Like this guitar? Has it been sold? Check out more details on wood choices, neck profiles, and custom specifications HERE or proceed to the Order Form to experience the pinnacle of guitar craftsmanship—designed to play, feel, and sound extraordinary.
Additional information
| Serial # | 817 |
|---|---|
| Model | Traditional HTL 2 |
| Body Wood | • Swamp Ash |
| Neck Wood | • 1 pc. Torrefied Rock Maple |
| Neck Profile | • Standard C-shape: 0.83” depth @ 1st fret, 0.92” @ 12th fret |
| Scale Length | • 25.5" |
| Radius | • 10” [Standard] |
| Frets | • 21 – Jescar Nickel Silver |
| Fret Size | • #6150 .047 X .104 Medium Jumbo This is my standard fret size. |
| Inlays | • Standard Dots – Black ¼” Dots for Maple fingerboards |
| Nut | • 1.650" Standard Width |
| Tuners | • Gotoh SD 91 Staggered* |
| Bridge | • Callaham Vintage Tremolo* |
| Pickguard | • Pearloid |
| Pickups | • Ron Ellis 50/60* |
| Controls | • Master Volume |
| Finish | • Nitrocellulose Translucent Oxblood |
| Weight | • 7lbs 4oz |
| Case | • Access Stage III Hard Shell |
| Handmade | Sumner, Maine |
| Make | CP Thornton |
Experience the Sound of Excellence
- Explore The Exquisite Collection -
Traditional HTL 2 Image Gallery
*The gallery below is for viewing and does not represent the models currently in production.















