Elite – Gen II – Tobacco Burst
-
This Elite Gen II Tobacco Burst is from the latest batch of masterfully crafted semi-hollow electric guitars.
The New Generation of The Elite is designed for musicians who demand precision, comfort, and versatility. The Professional delivers a perfect blend of warmth, clarity, and sustain.
The Elite Gen II offers an unparalleled playing experience, combining the warmth and depth of a semi-hollow body with the stability of a through-neck design.
The Elite Gen II is the pinnacle of semi-hollow body guitar design, meticulously crafted to deliver the perfect balance of resonance, sustain, and playability. Featuring a stunning 5A Western Curly Maple top, back, and 5A Eastern Curly Maple sides and neck, this instrument is built for discerning players who demand the finest in tonewoods, aesthetics, and performance. Whether you’re exploring intricate jazz voicings, soaring leads, or dynamic rhythms, this guitar responds with unmatched articulation and sustain.
This Guitar has been SOLD*
*Like this guitar? Has it been sold? Check out more details on wood choices, neck profiles, and custom specifications HERE and Send a Message Today to experience the pinnacle of guitar craftsmanship—designed to play, feel, and sound extraordinary.
Additional information
| Model | Elite Gen II |
|---|---|
| Body Wood | • 5A Western Curly Maple Top |
| Neck Wood | • 5A Eastern Curly Maple – Neck |
| Neck Profile | • C shape, 0.830" depth @ 1st fret, 0.890" @ 10th |
| Scale Length | 25" |
| Radius | 12" |
| Frets | 22, EVO .047" x 104" |
| Inlays | MOP Dot Inlay |
| Nut | 1 11/16" Width |
| Tuners | Tone Pros with Ivory Buttons |
| Bridge | Tone Pros |
| String Spacing | • @ Nut – 1.435" |
| Pickups | Ron Ellis Bette |
| Pickguard | Brazilian Rosewood |
| Controls | • Neck Volume |
| Finish | Nitrocellulose Tobacco Burst |
| Weight | 6 lbs 13 oz |
| Case | Deluxe Hardshell Case |
| Handmade | Sumner, Maine |
| Make | CP Thornton |
| Price | $6,600 |
Experience the Sound of Excellence
- Explore The Exquisite Collection -
Elite Image Gallery
*The gallery below is for viewing and does not represent the models currently in production.

























